понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety albo żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty na ogól pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej jednak często służą tez za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenia Winylowe sadzi się w słonecznych elementach, gdzie w mgnieniu oka rosną i mocno gęstnieją. Co niemiara szyku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek względnie kwiatami konstruują przyciągające wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie są w ogrodzie, oraz nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, tymczasem potrzebują również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie plastykowe mogą być niesłychanie cienkie, jednak trzeba je cyklicznie przycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie plot tworzy się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi susze,
•błyskawicznie kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий