пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów tak nie podkreśli linii trawnika czy tez rabaty jak niskie ��ywe plot.

Bardzo duże, albowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby zasłania okoliczne domy oraz ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzeszki. Jeśli chcemy by nasze zielone plot było bardzo wybujałe a zarazem cienkie to w cieniu można je uformować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie może być dosyć utrudnione.

Nic wyraźnie nie zaznaczy krawędzi trawnika ewentualnie rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe czasami nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych grządkach, małe krzewy potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach albo zasłonią gołe place gleby. Ładnie uformowany nieduży żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niskie ewentualnie wybujałe roślinne ploty wolno pozyskać z drzew iglastych.

Niestety, krzewy z tej klasy bywają dużo bardziej kosztowne aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta oraz trzeba go przycinać, pomimo tego jego odmianę Fastigiata Robusta wolno odłożyć samopas.Będzie w mgnieniu oka dojrzewał oraz ocali kolumnowy zarys.

Jeżeli wasz zakamarek jest nadzwyczaj ciemny, należałoby aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja klasy o złotawych względnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr prosty Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu przekonywające w słońcu, mimo to nawet w śladu korona drzewa ostają dość jasne, jakby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий